Windows Server Foundation končí s W201207.12.2017

S příchodem nové verze serverového operačního systému MS Windows 2016 dochází také ke změnám v nabídce edicí. Nejvýraznější změnou je ukončení edice Foundation. Tento produkt byl velmi populární v malých společnostech, kde nahrazoval desktopový operační systém pro připojení více zařízení, pokud takové použití odporovalo jeho licenčním podmínkám. Windows Server v edici Foundation byl specifický i způsobem pořízení. V multilicenčních smlouvách se totiž vůbec nedodával, dostupný byl výhradně jako OEM a dokonce pouze u některých výrobců hardwaru.
Pro správné licenční pokrytí nevyžadoval klientské přístupové licence, 15 licencí je v ceně, pouze licenci serverovou. Ta ale nesměla být přiřazena serveru s více než jedním fyzickým CPU a povolovala přístup maximálně patnácti konkrétních uživatelů.

Malé společnosti však nemusí nad touto ztrátou nijak smutnit. Ve verzi 2016 můžou sáhnout po edici Essentials, jejíž cena cca 3x vyšší, která bude dostupná jako OEM a také v multilicenčních smlouvách. Omezení počtu uživatelů je v této edici dokonce ještě o kousek volnější, umožňuje připojení až 25 konkrétních fyzických uživatelů. Fakticky tedy dochází ke sloučení původních dvou edic určených pro malé společnosti do jedné. Nicméně velkým handicapem je, že u W2016 Essential nejdou dokoupit licence na Remote Desktop, tato licence RD nepodporuje (mimo dvou administrátorských). U W2012 Foundation lze dokoupit licence do 15ks)


Autor: mp


Zpět na předchozí stránku